Vyriešené

Dedicstvo

Dátum: 29.06.2017

Kategória: Občianske právo

Dobry den,

chcel by som sa opytat ohladne dedicskeho konania po mamke. Dedicom som ja a moj brat. Jedna sa o dom ktoreho vlastnici som ja a moja neboha mamka v pomere 1/2 obaja (polovica je moja a polovica je mamkina). Avsak k domu bola pristavana nadstavba a taktiez aj pristavba na ktore boli vydane stavebne povolenia na mna a moju manzelku a obidve maju samostatny vchod. Zatial ta pristavba a nadstavba nie su skolaudovane (s manzelkou sme to nestihli skolaudovat), ale bolo nam povedane ze pri dedicskom konani sa odhaduje (ocenuje) cena nielen samostneho stareho domu ale ocenuje sa to ako celok to znamena ze stary dom+pristavba+nadstavba (aspon takto to ocenil moj brat s ktorym prebieha to dedicske konanie po mamke)

1.CHCEM SA TEDA OPYTAT MOZEM JA SPOLU S MANZELKOU POCAS NESKONCENEHO DEDICSKEHO KONANIA PO MOJEJ ZOSNULEJ MAMKE SKOLAUDOVAT TU PRISTAVBU A NADSTAVBU ABY SA ICH HODNOTA NEZAPOCITAVALA DO PODIELU KTORY SI NAROKUJE MOJ BRAT AKO DRUHY DEDIC (ABY BOLA BRANA DO UVAHY LEN HODNOTA STAREHO DOMU BEZ PRISTAVBY A NADSTAVBY)?

Prebehli uz 3 sedenia s mojim bratom u pani notarky a mam velmi silny pocit ze pani notarka nie je objektivna a nadrza bratovi kedze sa poznaju a v minulosti moj brat vo velkej miere vyuzil jej notarske sluzby (badam to pri jej rozpravani ku mne ten jej postoj). Dalsia vec ohladne pani notarky je ze minule mi zabudla poslat na mail celu zapisnicu s navrhom mojho brata z dedicskeho konania (poslala iba cast zapisnice-iba bratove ohodnotenie majetku,ale jeho navrh co pozaduje neposlala), ktoreho som sa nemohol zucastnit zo zdravotnych dovodov (riadne som sa ospravedlnil s prilozenim dokladu o navsteve doktora). Dalsia vec je ta ze o poslednom dedicskom konani mi pani notarka nedala vediet ani mailom ani telefonicky, ale dozvedel som sa tuto informaciu osobne od brata den pred samotnym dedicskym konanim – ani nie 24hod. pred zaciatkom konania. Je takyto postup v poriadku?

2.JE MOZNE PODAT NAMIETKU VOCI NEOBJEKTIVNOSTI A ZAUJATOSTI PANI NOTARKY - AK ANO TAK DOKEDY A AKO ALEBO KOMU SA PODAVA TA NAMIETKA?

Vopred dakujem pekne za odpoved a zelam este krasny den.

S pozdravom
Peter
Odpoveď:
Dobrý deň.

Ako stavebníci môžete požiadať o vydanie kolaudačného rozhodnutia aj teraz, keď nie je ukončené dedičské konanie. Do dedičského konania nepatrí to, čoho ste vlastníkom Vy a preto to u notárky rozporujte a v žiadnom prípade nesúhlaste s ohodnotením nehnuteľnosti tak ako to navrhuje Váš brat. Ide o to ako je to napísané na liste vlastníctva.
Osobitným prípadom, kedy môže dôjsť k zmene určeného notára je situácia, kedy sa notár objektívne javí ako zaujatý, a to či už k samotnému predmetu dedičského konania, voči niektorému z účastníkov dedičského konania, alebo ich zástupcom. Takáto okolnosť predstavuje zákonný dôvod, aby súd poveril iného notára. Dôvodom na vylúčenie notára však nie sú okolnosti spočívajúce v jeho postupe v dedičskom konaní. V prípade, že by sa námietka účastníka konania týkala len postupu notára, súd na takúto námietku nebude prihliadať. V námietke zaujatosti účastník dedičského konania uvedie proti komu námietka smeruje, dôvod, pre ktorý má byť notár vylúčený, a kedy sa účastník podávajúci námietku zaujatosti o dôvode vylúčenia dozvedel. O vylúčení notára z úkonov súdneho komisára rozhoduje súd, ktorý notára vykonaním úkonov súdneho komisára poveril. Ak sa námietka zaujatosti preukáže ako dôvodná, súd podľa rozvrhu práce poverí iného notára.
Preto podajte na súd námietku zaujatosti notára, ktorú súd posúdi a následne o nej rozhodne.


S pozdravom

JUDr. Ing. Marcela Martinkovičová, advokátka

Okružná 36
5801 Poprad
dátum odpovede: 29.06.2017
ohodnoť odpoveď 1 0